Duel Singer vs. Středula: Mzdy a růst ekonomiky

Ve čtvrtek 22. října se v pražském The Mark Luxury Hotelu uskutečnilo další setkání v rámci Fóra Hospodářských novin. Pozvání exkluzivního fóra přijal guvernér České národní banky, Miroslav Singer a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Mezi hlavní témata patřila otázka růstu mezd zaměstnanců či udržitelnost současného rychlého růstu ekonomiky. ČNB v listopadu 2013 oslabila korunu, aby zabránila poklesu cen. Tento krok vyvolal vlnu kritiky, mimo jiné i ze strany odborů. Středula prohlásil, že banka připravila lidi o úspory. Naopak centrální bankéři tvrdí, že jejich zásah výrazně přispěl k oživení ekonomiky, která se v loňském roce vymanila z dvouleté recese. České hospodářství si letos dokonce vede tak dobře, že odbory pro příští rok požadují růst platů o pět procent. Plošnému přidávání v takovéto výši se zástupci firem brání s tím, že po dlouhé krizi je třeba především investovat, aby zůstali konkurenceschopní.

"Náš požadavek na růst mezd o pět procent není pro firmy likvidační," řekl Středula. Odboráři podle něj nejsou nerozumní a jsou ochotni se s firmami dohodnout. "Nikdo si nepřeje firmu zlikvidovat," uvedl.

"Nedá se čekat, že se nyní odbory budou chovat jinak," dodal Singer.

O průběhu setkání Fóra Hospodářských novin se můžete dočíst zde

Partneři setkání:

       

Zvukový záznam duelu mezi Miroslavem Singerem a Josefem Středulou

Copyright © 2015 - 2018 Communa s.r.o. Všechna práva vyhrazena.