Špicar: Je třeba přijmout krátkodobá opatření. Středula: Pracovníci z Ukrajiny pracují mnohdy ve špatných podmínkách

 

Exkluzivními hosty Fóra Hospodářských novin, které se konalo 18. prosince 2017, byli viceprezident Svazu průmyslu a obchodu Radek Špicar a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

 Akutní nedostatek kvalifikované pracovní síly a nejvíce neobsazených pracovních pozic v historii ČR. To je stav, který musí zajímat podnikatelskou sféru i stát.

 „Trh je vyčerpaný. Kvůli extrémně nízké nezaměstnanosti už není, kde brát nové lidi. My už dnes dokonce zaměstnáváme i vězně, což se tu historicky nedělo. Proto si myslíme, že je třeba přijmout krátkodobé a protikrizové opatření a umožnit příchod pracovníků ze zahraničí, kteří pomohou situaci zlepšit,“ řekl Radek Špicar.

 V Režimu Ukrajina podaly firmy od roku 2016 přes 1300 žádostí o více než osm tisíc uchazečů. S tím spojená administrativa je však zdlouhavá. Z důvodu velkého zájmu i nedostatečné kapacity konzulátu ve Lvově čekají firmy na zájemce z Ukrajiny více než půl roku. Shánět zaměstnance v rámci Evropské unie také není příliš úspěšné. V Rumunsku roste ekonomika nejrychleji v celé EU, ve Španělsku je sice dvouciferná nezaměstnanost, vzdálenost od rodné země i chladnější klima pro tamní lidi lákadlem nejsou. Nadějí pro český promysl je Srbsko, kde vloni zkrachovala automobilka Zastava a v zemi je 30 tisíc kvalifikovaných zaměstnanců, kteří by u nás mohli najít uplatnění.

 Proti hromadnému nabírání zaměstnanců z ciziny se staví odbory. „U pracovníků z Ukrajiny v Česku dochází ke spekulacím. V mnoha případech pracují ve špatných podmínkách za minimální mzdy,“ varoval na Fóru Hospodářských novin Josef Středula. Podle něj odbory nestojí přímo proti zaměstnávání Ukrajinců, musí se však jednat o kvalifikované zaměstnance a nikoliv levnou pracovní sílu. „Česko bohužel v dnešní době kvalifikaci lidí z Ukrajiny nevyužívá, to se musí změnit,“ vysvětlil Středula.

O průběhu setkání Fóra Hospodářských novin se můžete dočíst zde.

Partneři setkání:

                        

Zvukový záznam setkání s Radkem Špicarem a Josefem Středulou

 

Copyright © 2015 - 2018 Communa s.r.o. Všechna práva vyhrazena.